Zamknij okno Drukuj dokument

www.powiat.mogilno.pl

Powiat Mogileński został utworzony z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku wprowadzonej reformy administracji kraju .Położony jest na południowo-zachodnim krańcu województwa kujawsko-pomorskiego. Graniczy bezpośrednio z powiatami Żnińskim i Inowrocławskim należących do naszego województwa oraz Gnieźnieńskim, Konińskim i Słupeckim z województwa wielkopolskiego. W skład powiatu mogileńskiego wchodzą 4 gminy takie jak:


Łączna powierzchnia powiatu wynosi 675,9 km/2, a liczba mieszkańców wynosi 47.137 osób. Powiat mogileński należy do powiatów rolniczo-przemysłowych skupiających na swym terytorium dobrze rozwinięte rolnictwo i liczne zakłady do obsługi rolnictwa. Choć powiat nie posiada dużego przemysłu ciężkiego, wiele jest zakładów przemysłowych, usługowych i handlowych.

Walory turystyczne powiatu mogileńskiego sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podążając „Szlakiem Piastowskim” miłośnicy historii bez trudu przeniosą się we wczesne średniowiecze , bowiem kościoły w Strzelnie i Mogilnie to perełki romańskiej architektury sakralnej, zaliczone do obiektów klasy „0”, a zwolennicy wypoczynku nad woda chwalić będą doskonałe warunki w Przyjezierzu nad Jeziorem Ostrowskim, w Wiecanowie czy w Kopczynie. W okresie kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu miło czas spędzić można na krytej pływalni w Mogilnie, która wyposażona jest w 60 m zjeżdżalnię, jacuzzi, saunę oraz siłownię. Ciekawostką ziemi mogileńskiej są powstające regularnie każdego lata od 2000 roku kręgi zbożowe- piktogramy w miejscowości Wylatowo.

Niewątpliwie skarbem tej ziemi jest sól pozyskiwana w Kopalni Soli w Przyjmie k/Mogilna. Wypłukiwana sól trafia do przemysłu chemicznego w pobliskich zakładach sodowych w Janikowie czy Inowrocławiu, a powstały w ten sposób podziemnych komorach tzw. kawernach jest magazynowany gaz ziemny, który dociera do Mogilna systemem gazociągów.

Powiat mogileński posiada również rozwiniętą sieć szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich. Nie brakuje też placówek kulturalnych takich jak biblioteki, domy kultury , muzea itp.
Metadane

Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Anita Kozłowska
Data wprowadzenia:2006-02-14 13:20:43
Opublikował:Anita Kozłowska
Data publikacji:2006-02-14 13:31:01
Ostatnia zmiana:2006-02-16 13:51:23
Ilość wyświetleń:14699