Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwo Powiatowe w Mogilnie

Kolorowy pasek

183/13 z dnia 11.09.2013r.

PROTOKÓŁ Nr 183/13
Z POSIEDZENIA ZARZĄDU POWIATU W MOGILNIE
odbytego 11 września 2013r.

W posiedzeniu wzięło udział 4 członków Zarządu, co stanowi kworum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Członkowie Zarządu obecni na posiedzeniu wg listy obecności (lista obecności stanowi załącznik do protokołu). Goście obecni wg listy obecności (lista obecności stanowi załącznik do protokołu).
Posiedzenie otworzył i mu przewodniczył Starosta Tomasz Barczak.

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
4. Spotkanie z władzami Miasta i Gminy Strzelno w sprawie poprawy funkcjonowania SPZOZ Mogilno.
5. Zakończenie.
Protokół spisała Anita Barczak.

ad.2
Zarząd przyjął porządek posiedzenia.

ad.3
Zarząd przyjął protokół z ostatniego posiedzenia Zarządu.

ad.4
Starosta Tomasz Barczak wyjaśnił, że głównym celem spotkania jest podjęcie odpowiednich kroków dotyczących służby zdrowia. Wspólnie będziemy pracować, aby za 5 -10 lat istniała służba zdrowia w Powiecie Mogileńskim. Dyrektor przedstawi zamierzenia, aby przywrócić płynność finansową. Myślimy o budowie sali operacyjnej w Mogilnie. Jesteśmy 100% przekonani, że nie będzie finansowania szpitali usytuowanych w bliskim sąsiedztwie. Obawiamy się w związku z tym, że NFZ może nam nie finansować szpitala w Strzelnie ze względu na sąsiedztwo Inowrocławia. Kończy się umowa o dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO zakupu sprzętu medycznego, rozeznaliśmy się również o możliwościach przesunięcia sprzętu medycznego ze Strzelna do Mogilna i jeśli będzie taka konieczność istnieje możliwość, jednak po wcześniejszym poinformowaniu Urzędu Marszałkowskiego. Należy zająć się też sposobem finansowania budowy sali operacyjnej, potrzebne będzie 25 mln.zł.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak jednoznacznie stwierdził, że zaproponowany kierunek nie jest do przyjęcia, my się nie zgodzimy z tym rozwiązaniem, dodał.

Starosta Tomasz Barczak – co, Państwo proponujecie ?

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – może jakaś pomoc w finansowaniu. Strzelnianie nie przyjadą do Mogilna, ale pojadą do Inowrocławia, to powolna likwidacja szpitala w Strzelnie i może pęknąć Powiat, jeśli nie będzie szpitala w Strzelnie. Budowanie za 25 mln.zł. oddziału operacyjnego w Mogilnie - nie możemy sobie pozwolić na to, nie możemy na wszystko przymykać oczu.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – trzeba wziąć pod uwagę, że jeżeli zlikwidujemy szpital w Strzelnie to nikt ze Strzelna nie przyjedzie do Mogilna, bo mając 18 km pojadą do szpitala, który oferuje nie trzy oddziały, ale zdecydowanie większą ofertę i lepszą diagnostykę. Utrata Strzelna i części Jezior Wielkich spowoduje to, że pacjenci pojadą do Inowrocławia i obawiam się o istnienie SPZOZ i Powiatu. Nie liczmy na lokalny patriotyzm.

Starosta Tomasz Barczak – jeśli nie zrobimy oddziału chirurgicznego i sali operacyjnej to i tak pojadą do Inowrocławia. Jeśli z Mogilna może dojechać pacjent do Strzelna to i w drugą stronę, to nie jest argument.  Chcemy zrobić mały wydolny szpital, aby była podstawowa opieka, czyli interna i inne mniejsze oddziały, ginekologia, położnictwo, dziecięcy, chirurgia w takim małym powiatowym wymiarze, ale na wysokim poziomie. To, że pacjenci odejdą, to zawsze tak może się stać. Myśląc kategoriami Burmistrza Strzelna, to można również powiedzieć, że pacjent z Mogilna wsiądzie w pociąg do Inowrocławia, po co ma jechać do Strzelna?  W Mogilnie samo miasto liczy 13tys. osób, 25 tys. gmina Mogilno i Trzemeszno, które zawsze dążyło do nas i dąży do tej pory. To nie jest argument, to się zbilansuje i wyrówna.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – odbyło się kiedyś spotkanie byłego Burmistrza Mogilna Łaganowskiego i byłego Burmistrza Strzelna Iwińskiego gdzie ustalono, że Strzelno zostaje w Powiecie Mogileńskim pod warunkiem, że szpital będzie w Strzelnie. W takim przypadku podejmuje rozmowy z Inowrocławiem, bo jaka jest przyszłość?

Członek Zarządu Wiesław Gałązka – trochę poraża mnie argumentacja w kategoriach bardzo jednostronnych, ponieważ sprawa teraz wygląda tak, według mnie, że inwestowanie w Mogilnie powoduje sprzeciw Strzelna. Tak to zostało powiedziane, czy tak to zostało podkreślone, to kwestia pewnej socjotechniki, ale ja to tak odebrałem, że jeżeli będzie rozbudowa czy inwestowanie w szpitalu w Mogilnie to Strzelno nie widzi w tym absolutnie swojego udziału. Przecież odwrotnie bywało, że w Strzelnie się inwestowało i w Mogilnie nie było słów krytyki i słów sprzeciwu. Gdyby patrzeć na te kwestie to ja tych argumentów nie przyjmuję. Przyjmuję argumenty, że ludziom opieka jest potrzebna, że są sprawy komunikacyjne, ja to widzę, czuję, ponieważ mieszkając w drugiej części powiatu i jeżdżąc do Strzelna, ja tez nie mam najmniejszych szans skorzystania z publicznej komunikacji i żaden z mieszkańców mojego terenu, my musimy jechać 35 km obojętnie z jaką potrzebą, czy w dzień, czy w nocy i też nie słyszycie Państwo z tej strony żadnych lamentów. Mieszkańcy mogą też zdecydować się i jechać do Żnina, ponieważ dyżury nocne zostały tak rozdzielone, nie za przyczyną władz powiatu, tylko na skutek decyzji zewnętrznej i nie mieliśmy nawet możliwości wypowiedzenia się, ponieważ w zasadzie zostaliśmy powiadomieni przez media i to też jest przyczyna pewnego zła. Ja obawiam się, że służba zdrowia w makro wydaniu, będzie mocno sterowana i patrząc na ośrodek Strzelna i Inowrocławia, nie ujmując niczego Strzelnu, to możemy zostać bez kontraktu i nieważne, kto przyjdzie do władzy. Uważam, że stan kasy Państwa jest taki a nie inny i nikt nie znajdzie dodatkowych środków. Kto się tym łudzi, jest w błędzie, bo ekonomia będzie wszędzie pukała, czy to jest słuszne? nie będę dyskutował nad tym, czy to element ludzki? też nie dyskutuję, ale to fakty, z którymi musimy się liczyć i nie ma, w moim przekonaniu, na to widoków, że sytuacja ulegnie natychmiastowej poprawie. Proszę, aby tak aż na ostrzu noża nie stawiać bytu całego, tylko próbować znaleźć środek. Przyjąłem zrozumiale wypowiedź Burmistrza Strzelna, aczkolwiek nie została ona rozwinięta, czy jakiś udział w partycypacji, więc to też jest do rozważenia i nie stawiajmy sprawy na ostrzu noża. Sens spotkań jest taki, aby szukać wzajemnych zbieżnych poglądów i punktów a jeśli zaczynamy od generalizowania veta, od razu na początku, to właściwie stawiamy siebie wszystkich w trudnej i przykrej sytuacji, ponieważ paraliżujemy swoje wzajemne poczynania.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – my nie jesteśmy przeciw rozbudowie w Mogilnie, ale chcemy, żebyście zostawili nam to, co jest w Strzelnie. Jeżeli oddział chirurgiczny, sala operacyjna zostanie wybudowana w Mogilnie, to oddział chirurgiczny zostanie zamknięty w Strzelnie.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – kolega Wiesław Gałązka mówił o ekonomi, dwa lata temu obecny Dyrektor opracowywał audyt szpitala.

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz – tylko jego część.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – Firma opracowała, nie chodzi o konkretną osobę, były wskazówki, że trzeba zlikwidować nie Strzelno a Mogilno, takie były koncepcje i przez 2-3 lata nie zrobiło się tego pomimo, że audyt był. Dzisiaj dyskutujemy na podstawie jakieś informacji, którą przekazuje nam Pani Dyrektor Zdrowia w Bydgoszczy, gdzie nie ma jeszcze aktów prawnych. Sieć szpitali miała być zmieniona 10-12 lat temu, jakie było larum o likwidacji szpitali i nie zlikwidowano żadnego ani w Mogilnie, ani w Strzelnie. Kto wie, czy nie wrócą do starych koncepcji i przy coraz większym niżu demograficznym, czy nie stanie się tak, że nie będzie ani jednego, ani drugiego szpitala. Tak może się stać. Starosta mówi, że chirurgia i pozostałe oddziały zostaną przeniesione do Mogilna, to nie opowiadajmy sobie bajek, że otworzymy rehabilitację, psychiatrię czy coś innego, jeśli Inowrocław ma oddział rehabilitacyjny i dzisiaj go likwiduje, przekształcają w inną formę, bo nie jest dochodowe. Cud ekonomiczny od razu nie stanie się w Strzelnie, że będzie to opłacalne, pomijając kwestie z fachowcami. Rozbudowa szpitala w Strzelnie miała kosztować 12-15 mln., tu słyszymy 25mln. Czyli kwoty rosną. Kolega Wiesław Gałązka mówił o zbieżności poglądów, na pewno jeden jest zbieżny, chcemy mieć służbę zdrowia powiatową, nie znajdziemy zbieżności czy jeden, czy drugi szpital. Zrealizowanie koncepcji, którą przedstawił Starosta jest jednoznaczne, że szpital w Strzelnie przestaje funkcjonować.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Krzysztof Mleczko – podział terytorialny nie jest na razie do ruszenia. Pierwsza umowa, była bardzo mocno nagłośniona na terenie gminy Strzelno, ta o której mówił Burmistrz. Dzisiaj chodzą głosy w społeczeństwie czy oddadzą szpital do Mogilna, polityka weszła w ekonomię, nie wiemy jak normalnie funkcjonować. Trzymając sie audytu, który wypracowała firma, wszystko wskazywało, że idzie to w stronę ekonomi. Dziś poddajemy się i zaprzeczamy swoim kierunkom. Radni ze Strzelna są postawieni pod ścianą w Radzie a to większość zadecyduje. My, jako Radni ze Strzelna utracimy swoją mobilność. Dziś zaprzeczamy swoją dyskusją temu, co zostało wypracowane w audycie.

Członek Zarządu Wiesław Gałązka  - problem mamy, wszyscy go znamy, w to wchodzi polityka i nasze notowania. Zastanówmy się jak zagospodarować dwa obiekty. Możliwości są ograniczone, może taka forma i długofalowo zaplanujmy to i pokażmy społeczeństwu do zapoznania, w formie może pewnej dyskusji. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Położenie dwóch obiektów, skupiona wokół tego liczba mieszkańców, referencje z samego położenia z tej powierzchni, którą mamy. Spróbujmy w ten sposób racjonalnie podyskutować, przewidując przy pomocy danych statystycznych, jakie w Powiecie są. Co będzie się działo ze stanem naszego zdrowia, z nasza populacją, jak przebiegnie proces starzenia sie itd. Wydaje się, że w tym jest największy interes.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – czyli w jaki sposób zagospodarować budynek po byłym szpitalu?

Członek Zarządu Wiesław Gałązka  - dlaczego po byłym?

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – bo taki będzie finał.

Członek Zarządu Wiesław Gałązka  - ustalmy co to jest szpital, czy szpital mieści sie w jednym budynku. Poproszę Dyrektora o wejście do dyskusji.

Starosta Mogileński Tomasz Barczak –Dyrektor na konkursie już wyraźnie powiedział jaka będzie koncepcja.
Wicestarosta Mogileński Tadeusz Szymański – wszyscy kandydaci, którzy stanęli w konkursie, nie uczestniczyłem w nim, ale z tego, co się orientuję, wszyscy kandydaci mniej więcej przedstawili taką koncepcję jak mówił Starosta. Krzysztof Mleczko mówił, że w ekonomię wchodzi polityka, nie- jest odwrotnie, to ekonomia zaczęła wpływać na politykę. Po ostatnim Zarządzie gdzie Dyrektor przedstawił sytuację SPZOZ i swoje zamierzenia, my wręcz broniliśmy tych uwarunkowań społeczno –politycznych. Nawet doszło do pewnych kontrowersji między nami. Dyrektor przedstawiał aspekty ekonomiczne, ale ja mówiłem, że są pewne aspekty społeczne nie do przeskoczenia. Dyrektor przyszedł z zewnątrz i nie ma zażyłości ze Strzelnem ani z Mogilnem i przedstawia pewną perspektywę, która może zaistnieć, jeśli pewne działania podejmiemy. To nie jest tak, że próbujemy zrobić komuś na złość. Burmistrz mówi, że będzie rozmawiał z Inowrocławiem, ale nie ma mandatu, aby rozmawiać. Rozmawiałem z ówczesnym Starostą Inowrocławskim i ówczesnym Burmistrzem Strzelna. Inowrocław powiedział, że chętnie wezmą, zlikwidują szkoły jak również szpital. To, że dziś się spotykamy to dowód, że żadne decyzje nie zapadły, chodzi o przedstawienie swoich ofert, abyśmy wiedzieli, w jakim punkcie jesteśmy. Wojny nikt nie chce.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – przy przedstawianiu audytu i po reakcjach niektórych osób na sali, wiedziałem, że będą kłopoty ze szpitalem. Po spotkaniu z Panią Dyrektor Wydziału Zdrowia włączyła się lokalna prasa, która wykreowała dwóch burmistrzów Mogilna i efekty będą takie, że kiedy pojawi się możliwość, komentarz redaktora naczelnego jest jaki jest, i nikt nie przeciwstawi się temu, co redaktor popiera.

Członek Zarządu Robert Musidłowski – nie zgodzę się z Piotrem Pieszakiem, odnośnie ekonomii, której nie da sie oszukać. Nie wiem gdzie ty politycznie tutaj wszystko powiązałeś i do jednego worka wsadziłeś. Burmistrz Strzelna od samego początku przedstawił veto na całej linii i nie ma dyskusji, to ja się pytam, po co Starosta zwołał to zebranie, jeśli wy przyjechaliście już z takim nastawieniem negatywnym. Przypomnę rok 1990, jak z Mogilnia zostały oddziały zabrane do Strzelna, czy Mogilno też tak protestowało? 25tys. ludzi?

Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Krzysztof Mleczko –  w Mogilnie nic nie zostało zabrane do Strzelna, tylko w Strzelnie zostało pobudowane.

Członek Zarządu Robert Musidłowski – wszystko zostało po kolei wynoszone. Oddziały zostały krojone i likwidowane, do 90 roku gdzie była porodówka, ginekologia, chirurgia, sala operacyjna. Krzysztof Mleczko mówi, że słucha społeczeństwa w Strzelnie, wyjdź i posłuchaj społeczeństwa w Mogilnie a wejdź do ośrodka zdrowia, co mówi biały personel „zamykajcie w Strzelnie wszystko, bo tam jest tylko izba przyjęć, nic więcej nie ma”, tak mówią koleżanki i koledzy z jednego szpitala.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak –  wniosek jest taki, że szpital trzeba zlikwidować, skoro tak mówią.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Krzysztof Mleczko – audyt mówił coś innego, dziś sprawa idzie w innym kierunku. Czy wtedy audyt był nieekonomicznie zrobiony, czy zarzucasz, że audyt był sfałszowany wskazując na Strzelno. Nie był sfałszowany wynikało to z ekonomii i efektów, które mogły być wykorzystane. Gdybyśmy w tamtym czasie poszli w tą stronę, dziś byśmy rozmawiali też o tym czy w Mogilnie budować? Tylko braki finansowe i odpuszczanie pewnych decyzji spowodowały, że audyt nie został wprowadzony w życie, dzisiaj spotykamy się i wręcz odwrotnie, że w Mogilnie a w Strzelnie powolne wygaszanie oddziałów.
 
Starosta Tomasz Barczak – Dyrektor na ostatnim spotkaniu mówił, że podczas budowy należy oddziały z Mogilna przenieść do Strzelna, na co nie wyraziliśmy zgody, ponieważ zostawienie Mogilna bez opieki jest niemożliwe.

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz – chciałbym na początku powiedzieć o audycie z 2011, proszę nie łączyć mnie z firmą FORMEDIS, byłem odpowiedzialny za przygotowanie tylko części audytu. Sytuacja na rynku zmieniła się i zmienił się też pogląd. Na etapie postępowania konkursowego ja przedstawiłem koncepcję, która zawierała kompleksowe świadczenie usług nie tylko w Mogilnie i Strzelnie, plus podstawowa opieka zdrowotna w innym zakresie, przewidywała również rozwój specjalistyki, jeżeli chodzi o inne zakresy zrobię wszystko, aby dwa zespoły, które są- funkcjonowały. Odnośnie działalności stacjonarnej szpitala zakładamy utrzymanie potencjału, przy założeniu, że w ani Mogilnie ani w Strzelnie nie zostanie zlikwidowany obiekt, zostaną utrzymane, ale jest jeden warunek- poziom świadczonych usług należy utrzymać i dokonać przeprofilowania. Utrzymanie czterech podstawowych oddziałów plus rozszerzenie działalności o długoterminową, głównie ukierunkowaną na osoby starsze i niepełnosprawne.  Po dwóch miesiącach pracy informacje zdobyte mają wpływa na moją koncepcję ostateczną, nie mam jeszcze wszystkich danych i uzgodnień z NFZ. W pierwszej kolejności należy zapewnić przetrwanie szpitala i to zostało zrobione, jest finansowanie i należy przygotować się do finansowania na 2014r. Ze spraw inwestycyjnych, to mogę powiedzieć, że będzie budowana infrastruktura plus wdrożenie systemu informatycznego. Terminy gonią, szpital musi prowadzić dokumentację w formie elektronicznej, projekt jest spóźniony. Sprawa inwestycji w ramach środków z UE, sprzęt został zakupiony, klatka schodowa w Mogilnie zostanie niedługo ukończona, lecz problem jest taki, że nie będzie windy. Jest możliwość odzyskania 180 tys.zł z środków UE, co mogłoby być przeznaczone na windę. Kolejne to klatka schodowa w Strzelnie i rozbudowa na oddziale pediatrycznym. Obiekt w Strzelnie składa sie z trzech części z czego jedna jest pod konserwatorem i jest w środku a z punktu widzenia standardów, budynek mógłby wg. wstępnych wyliczeń pomieścić 80 łóżek a dostosowanie to koszty dobudowy nowej struktury. Nowy obiekt będzie funkcjonował kilkadziesiąt lat a w Strzelnie byłby również dostosowany do wymogów, ale uległby zmianie profil działalności. Nie oznacza to likwidacji. Zmiany są konieczne, aby szpital - zakład pracy był stabilny, aby wydawać środki publiczne racjonalnie i to jest główny cel. Jeśli chodzi o opiekę podstawową, mamy trzy ośrodki zdrowia, znamy sytuację lokalową i standardy. Będę proponował, aby powstał jeden lub dwa nowe ośrodki zlokalizowane w innych miejscach. Wstępne szacunki mówią, że nakłady na jeden ośrodek jest nieuzasadniony, lepiej postawić nowy ośrodek w zabudowie modułowej, ale też przy założeniu, że będą przyjmowani pacjenci spoza regionu. Plan medycznej działalności stacjonarnej, nie mam informacji, aby powiedzieć jak będzie wyglądać w efekcie końcowym. Kliniki nie zrobimy, ale świadczenia mają być wykonywane w wyższym standardzie. Spotkanie z NFZ spowoduje, że koncepcja będzie miała kształt ostateczny. Jeśli chodzi o zakres świadczeń to i na chirurgii, ginekologii czy na oddziale wewnętrznym jest wykonywana tylko ich część a inne powinny być wykonywane wyłącznie w gabinetach, nie na oddziale. NFZ może zabrać kontrakt, szpital utraci poradnie specjalistyczne, powstaje konkurencja. Nie ma innej drogi, może skończyć się to tak, że nie będzie opieki zdrowotnej w Powiecie. Głównym celem jest przetrwanie, stabilizacja.  Błędem było zbyt późne podanie informacji dotyczącej opieki nocnej i świątecznej, szpital będzie takie informacje przekazywał, polityka informacyjna się zmieni.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – od 16 lat mówi się o służbie zdrowia. W programie naprawczym była koncepcja dostosowania szpitala w Strzelnie, podniesiony miał być dach i dobudowana winda, niepotrzebnie wydane pieniądze na projekty. Koncepcja Dyrektora nie jest do przyjęcia, w takim przypadku w Strzelnie powstaje hospicjum. Mówił Pan o próbie ratowania wszystkich oddziałów.

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz –będę ratował oddziały.

Starosta Mogileński Tomasz Barczak  -nikt nam wówczas nie powiedział, że przy podnoszeniu dachu w Stzrelnie trzeba będzie zamknąć dwa piętra szpitala na ten czas, a to strata finansów.

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz – żadnego powiatu nie stać na utrzymanie dwóch pełno profilowych szpitali, mamy dwa pełno profilowe laboratoria to ewenement, każde z osobna wykonuje tyle badań ile wykonuje jedno nieduże laboratorium a płacimy podwójnie za przeglądy, certyfikaty sprzętu. Wystarczyłby w jednym miejscu punkt pobrań.

Starosta Mogileński Tomasz Barczak – czy jest możliwość dofinansowania ze strony Gminy Strzelno? Brak komunikacji jest winą samorządowców, należy poczynić uzgodnienia w tej kwestii.

Burmistrz Ewaryst Matczak – możemy dołożyć, ale pieniądze muszą być położone na remont naszego szpitala.

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz – można dokładać, aby wszystko się utrzymało, sfinansować działalność, ale nie będzie to ekonomiczne z punktu wydawania środków publicznych.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Krzysztof Mleczko –   zlikwidowaliśmy punkt w Strzelnie i co sie okazuje, że jak jest jeden lekarz na oddziale w Strzelnie to nie może zejść do pacjenta i kto będzie odpowiadał jeśli coś się stanie. Jeśli Rząd każe nam patrzeć na służbę zdrowia ekonomicznie, to może zlikwidujmy urzędy dla bezrobotnych, ile pieniędzy zaoszczędzimy, tam można dokładać pieniądze a tutaj nie można? Służba zdrowia jest dla osób ciężko pracujących.

Wicestarosta Tadeusz Szymański – masz rację, my również Dyrektora na Zarządach torpedowaliśmy tymi właśnie społecznymi sprawami. Spotkanie dziś nie jest po to, by zapadły decyzje. Szukajmy kompromisu, co jest do przyjęcia przez samorząd, na ile może samorząd pomóc.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak - uważam, że te propozycje są nie do przyjęcia.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – zależy, co to kompromis?

Wicestarosta Tadeusz Szymański –w Mogilnie był ZOL i oddział wewnętrzny, reszta w Strzelnie. Próbuję poszukać porozumienia, po to dziś się spotkaliśmy. Kompromis to, że każda strona powinna ustąpić.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – Dyrektor proponuje inny profil szpitala w Strzelnie, ale to są przysłowiowe gruszki na wierzbie. A gdzie jest granica kompromisu? Taki jak przedstawił Dyrektor? Więc czy istnieje kompromis?

Wicestarosta Tadeusz Szymański – jest przedstawiona wstępna propozycja Powiatu, jeśli Państwo, jako samorząd potrzebujecie czasu na to, aby przeanalizować i zaproponować jak to wy widzicie, to możemy się spotkać przedstawić swoje propozycje i wówczas możemy mówić o kompromisie.

Przewodniczący Rady Jan Bartecki – koncepcja Dyrektora mnie w pewnym sensie przekonuje. Rozbudowa chirurgii jest konieczna, ponieważ możemy stracić kontrakt a przy tej mizerii środków nie możemy sobie pozwolić. Sprawa populacyjna –gmina Mogilno to 25tys. a cały Powiat 47tys. osób. Patrząc na politykę jakiekolwiek ruchy będą biły w was lub nas w Mogilnie, ale poświęcamy siebie albo was, spotkaliśmy się aby spróbować to wyśrodkować, by było coś dla was i dla nas.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak- ile możemy odpuszczać? My się na to nie zgadzamy.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak – cały czas jest problem, o którym mówił kolega Robert Musidłowski, gdzie w latach 90-tych nie zrobiono tego do końca a tak dziś byłby spokój. Jeden szpital byłby zlikwidowany a drugi by istniał. Gdyby wtedy podjęto decyzję byłby jeden obiekt.

 Przewodniczący Rady Jan Bartecki – jako ówczesny Przewodniczący Rady Miasta Mogilna pamiętam, że było przyzwolenie na budowę w Strzelnie a w Mogilnie miał być nowo wybudowany szpital na Szerzawach.

Członek Zarządu Wiesław Gałązka – skupmy uwagę na kompromisie, a ten kompromis to zagospodarowanie obydwu obiektów. To dla nas najważniejsza rzecz i nie bójmy się, że społeczność tak to źle potraktuje. Ludzie są myślący i nikt nie będzie z poważnymi schorzeniami, potrzebujący wysokiej specjalizacji kierował się do naszej poradni, tylko będzie je wykorzystywał do skierowania. Jeśli się z ludźmi rozmawia to, oni są tego świadomi, że pewna kumulacja wysokiej specjalizacji jest w innych obiektach.  W tym zakresie patrzmy na rynek pracy. Skoro udaje nam się i uda się porozumieć, co do wykorzystania obiektów, to patrzmy na rynek pracy, czy my naszymi decyzjami spowodujemy, że pracownicy służby zdrowia tej pracy nie stracą. Czy będziemy w stanie wchłonąć jeszcze cześć osób, które są bez pracy? To podstawowa rzecz. Jeśli będziemy patrzeć na ostry profil, tępy i to, co nam proponuje konkurent polityczny, bo tak próbuje to rozgrywać, dla podkreślenia swoich osobistych uwarunkowań, celów, to będziemy się kłócić. Jeśli będziemy słuchać tego, co pisze nasza sławetna gazeta, to też będziemy błądzić. Stanowimy zespół ludzi, którzy swoją mądrością i umiejętnością dogadania się powinni rozwiązać te problemy.

Wicestarosta Tadeusz Szymański – panie Burmistrzu dzisiejsze Pana stanowisko jest takie twarde, czy naprawdę nie widzi Pan możliwości dogadania się, aby zrobić jakieś ustępstwa? Chcemy się dogadać, nie chcemy nikomu na złość robić. Spotkania bym nie zamykał, zostawił otwarte i dał czas Burmistrzowi, Przewodniczącemu Rady, może powstanie jakaś koncepcja i porozmawiamy w najbliższym czasie.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – będę myślał.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Krzysztof Mleczko – w piątek odbędzie się posiedzenie Komisji Rady, możemy jeszcze tam podyskutować. 

Członek Zarządu Wiesław Gałązka – jeszcze nie ma żadnej koncepcji, to propozycje na kilka lat.

Wicestarosta Tadeusz Szymański – Powiat mówi głosem Dyrektora, my czekamy na wasze propozycje, jak wy to widzicie, wtedy zobaczymy czy jest taka możliwość.

Burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak – może oddział ratunkowy w Mogilnie?

Dyrektor SPZOZ Michał Ogrodowicz – nie można rozszerzyć działalność o oddziały inne niż długoterminowe, ponieważ w najbliższym sąsiedztwie każdy szpital już takie ma, trzeba było to robić 10 lat temu. Ratunkowy jest w Gnieźnie, Inowrocławiu. NFZ za opiekę nocną w dwóch punktach nie zapłaci. Nie ma takiego obowiązku, w przepisach mówi się, że ma być całodobowa opieka lekarska łączona z innymi zakresami. Nie mam możliwości zmian w ciągu miesiąca, ściągniecie specjalistów też trwa.

Przewodniczący Rady Miasta Strzelna Piotr Pieszak –zaprosił na spotkanie Komisji Zdrowia do Strzelna, która odbędzie się 20 września br.


ad.5
Na tym wyczerpano porządek posiedzenia i zakończono obrady. Starosta Tomasz Barczak podziękował za spotkanie i zamknął posiedzenie.


     

 

 

 

 

 

 

Metadane

Źródło informacji:Anita Barczak
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Anita Barczak
Data wprowadzenia:2013-09-27 08:23:20
Opublikował:Anita Barczak
Data publikacji:2013-09-27 08:30:27
Ostatnia zmiana:2013-09-27 08:30:32
Ilość wyświetleń:513

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij