Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwo Powiatowe w Mogilnie

Kolorowy pasek

Protokół Nr 37/13

                                                          Protokół  Nr 37/13

                z posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia  Rady  Powiatu

                                                             w Mogilnie

                                                      z dnia 25  stycznia  2013r.

 

Przewodniczący Komisji  Krzysztof Mleczko: Temat dzisiejszej komisji to przede wszystkim służba zdrowia (…) i w punkcie czwartym, ewentualnie  jeżeli będzie komisja gotowa, to omówimy materiały sesyjne.

Czy mamy dodatkowe jakieś propozycje do planu dzisiejszego…

Członek Komisji  Przemysław Zowczak: Powinniśmy porozmawiać o służbie zdrowia, zwłaszcza w kontekście doniesień mediów z ostatnich dni, bo jeśli chodzi o te sprawy przed sesyjne, to i tak mamy jeszcze połączone posiedzenie tuż przed sesją, natomiast dobrze by było gdybyśmy dziś zajęli się tym czym ta komisja powinna się zajmować. czyli przede wszystkim kwestiami związanymi z służbą zdrowia

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko:  Ja powiedziałem w ostatnim punkcie omówienie materiałów sesyjnych wcale nie musi się dokonać ponieważ możemy to zostawić na wspólne posiedzenie komisji, sugerowanie przez kolegę takiej możliwości jest jak najbardziej na miejscu. jeżeli ktoś ma skrzynkę mailową to z pewnością zapoznał się z informacjami wysłanymi przez biuro rady, tylko w tym kontekście chciałem ewentualnie wziąć pod uwagę omówienie materiałów sesyjnych.  Przechodzimy w takim razie do punktu kolejnego, najważniejszego podczas dzisiejszego posiedzenia czyli służby zdrowia, nie ma pani dyrektor, tak od razu na początku chciałbym wrócić do sprawy kontraktu na 2013 rok, procent wzrostu (…) w poszczególnych obszarach działania naszego powiatowego SP ZOZ, średnia płac lekarskich zatrudnionych na kontraktach i na umowę o pracę, i jak to się ma procentowo do ilości zatrudnionych osób w pierwszym segmencie, w drugim segmencie oraz średnia kwot. Podejmowanie działań zabezpieczających mieszkańców powiatu przed ewentualnym brakiem personelu medycznego ja w kontekście nawiązuję do tego co obiło mi się o uszy, iż pani doktor chodzi jak jest (…) zabezpieczeniem, jeśli to jest prawda oczywiście też coś było na rzeczy w Mogilnie, ale może pani dyrektor nam to przybliży, czy były jakieś ruchy lekarzy którzy chcieli ewentualnie w jakieś lepsze miejsce sobie pójść, nie wiem, ale chciałbym aby pani przybliżyła nam to w tym wstępie oraz plan inwestycyjny na 2013 rok, w kontekście planu budżetowego.

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Może zacznę od lekarzy, odnośnie zatrudnienia, w Mogilnie nie było żadnych ruchów kadrowych i wymuszeń jeśli chodzi o kontrakty czy jakichkolwiek tego typu ruchów, jedynym lekarzem jaki odszedł, ale to tylko i wyłącznie ze względów prywatnych, jest doktor Lewiński na jego miejscu w tym momencie świadczy usługi doktor Kozak, pozostałych działań, jeśli chodzi o Mogilno, do tej pory nie było. Natomiast jeśli chodzi o Markowice, pani doktor wspomniała, że być może będzie taka ewentualność, że ona odejdzie z pracy natomiast na dzień dzisiejszy nie podjęła takiej decyzji, nie poinformowała mnie o tym, że zamierza odejść. Rozmawiałyśmy na tej zasadzie, że jeżeli pani doktor podejmie jakąś decyzję to nas poinformuje. Być może wynika to z tego, że pani doktor zmieniła miejsce zamieszkania, nie mieszka już w Markowicach lecz w Wiktorowie i na dzień dzisiejszy nie ma takiej informacji, że pani doktor odchodzi, a mieszkanie służbowe nie zostało jeszcze zwolnione, ponieważ jest w trakcie przeprowadzki.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Czy jest już jakaś koncepcja co do zagospodarowania tego mieszkania?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Na tą chwilę nie, ponieważ tak jak mówię pani doktor jeszcze to mieszkanie zajmuje.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Tak ja rozumiem, ale zastanawiam się tak głośno, prawdopodobnie zostanie przygotowane do sprzedaży, i zastanawiam się co zrobić żeby osoby które tam mieszkają (…)

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Z tym, że akurat jeśli chodzi o budynek strzeleński to już nie leży w naszych kompetencjach, także tutaj my ten budynek zdaliśmy i dalsze kompetencje dotyczące tego budynku nie leżą po naszej stronie, on już jest w zarządzeniu starostwa.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Wracamy do głównego nurtu naszego spotkania.

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeśli chodzi o kontrakty podpisane na rok 2013  stanowią one 98,5 % kontraktu zeszłorocznego , obniżenie mamy tutaj w szpitalnictwie o około 200 000 i w specjalistyce natomiast ogólnie wychodzi to w granicach 98, natomiast musimy wziąć pod uwagę, że wpływ na obniżenie kontraktu szpitalnego ,miało jednak niewykonanie dość znaczne kontraktu na oddziale dziecięcym w Strzelnie.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: A czym to było spowodowane?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Głownie było to spowodowane problemami kadrowymi,  chodzi o lekarzy tutaj na tym oddziale,  a poza tym nie jesteśmy w stanie przewidzieć do końca jak to się będzie kształtowało.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Z tego co słyszałem to zapotrzebowanie było dosyć duże, natomiast jeśli rzeczywiście to jest problem związany z kadrami to (…)

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Zapotrzebowanie panie radny to też jest sezonowe, bywają miesiące takie że to zapotrzebowanie jest dużo większe, gdzie tych łóżek nam na oddziale brakuje ale są takie miesiące w których na dobrą sprawę leży jedno lub dwoje dzieci, a niestety nie da rady tego jakoś rozłożyć, można zrobić dostawkę jedną lub dwie ale wiadomo, że nie zrobi się trzydziestu dostawek więc to również z tego wynika. Jeśli chodzi o sprawy kadrowe wiecie państwo, że pozyskanie pediatry jest bardzo trudne, ja cały czas szukam i usiłuję znaleźć jakiegoś pediatrę chętnego do pracy jest to ta dziedzina w której trudno jest pozyskać lekarzy.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Czyli dzisiaj ilu jest lekarzy pediatrów?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała:  Jeśli chodzi o lekarzy zatrudnionych na etacie nawet cząstkowym i dyżurach mamy w tej chwili zatrudnionych sześciu lekarzy, z tym że nie są to całe etaty.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: A gdyby wyłączyć dyżurantów?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeden na pełnym etacie i dwóch na cząstkowych.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko:  Czyli to nie jest kwestia wysokości kontraktu tylko braku lekarzy?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak, jest to kwestia braku lekarzy. Nie mówimy w tym, momencie o sprawach finansowych lecz o braku kadry w danej specjalności.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Czyli na stałe (…) będzie dwóch etatów?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak, w granicach dwóch etatów.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Ja mam taką propozycję panie przewodniczący, aby omówić te kontrakty i problemy nasuwające nam się z wysłuchania tych informacji, po całkowitym ich wysłuchaniu bo jak będziemy tak skakać to stracimy możliwość wydedukowania jak te kontrakty mają wyglądać.

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Więc tak jak mówię to był jeden taki zasadniczy kontrakt i to on wpłynął w znacznym stopniu na wysokość kontraktu na rok 2013 jeśli chodzi o szpitalnictwo, jeśli chodzi o ZOZ został utrzymany kontrakt na tej samej wysokości, jeżeli chodzi o specjalistykę mamy ścięcie głównie w trzech poradniach  w których również było niewykonanie, to jest loteria proszę państwa, nie możemy mówić, że to jest wina lekarzy lub nie lekarzy, tutaj mamy niewykonanie w poradni ortopedycznej i mamy to ścięte na rok 2013 i mamy niewykonanie w poradni kardiologicznej, a także minimalne niewykonania w poradniach ginekologicznych, co skutkowało ty, że został ten kontrakt ścięty natomiast pozostałe poradnie są utrzymane na mniej więcej tym samym poziomie, wpływ tutaj na to ma również ilość pacjentów POZ jest to cały czas płynne, nie możemy mówić o tym, że nam pacjentów ubywa, jest sezonowość.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: A jak się miał rok 2012 do 2011?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: 100,05% było, także był minimalny wzrost wynikający z innego rozliczania POZ . Jeśli chodzi o zatrudnienie w SP ZOZ  i zatrudnienie lekarskie, na dzień dzisiejszy zatrudnionych mamy ogółem 282 pracowników na etacie oraz 95 osób na kontraktach z czego na kontrakcie mamy 63 lekarzy i 32 osoby innego personelu, głównie ratowników i pielęgniarek. Jeżeli chodzi o lekarzy zatrudnionych na etacie jest to 9 osób, średnio kontrakt który wypłacamy jest w  granicach 6-7 tysięcy złotych, natomiast średnio lekarze zarabiają również  5-6 tysięcy  złotych. Musimy popatrzeć, że w tym są jeszcze dyżury. Etat lekarski to 160 godzin, a ratownicy pracują nie 160 godzin, a 300-400 godzin.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: W takim razie ile średnio kosztuje godzina?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: W tej chwili nie odpowiem na to pytanie.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Personel pielęgniarski mamy już z wykształceniem wyższym czy jeszcze średnim?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: W większości jest to wykształcenie średnie chociaż podejmują kształcenie i część osób ma już wykształcenie wyższe. U nas nie ma to wpływu na wysokość pensji, pensja jest uzależniona od stanowiska a nie od wykształcenia.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Obawiam się, że jeśli podjęły kształcenie to kto wie czy nie odejdą?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Powiem szczerze, że na dzień dzisiejszy, przy takim rynku jeśli chodzi o usługi pielęgniarskie, to jednak panie w tej chwili nie odchodzą.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: A jeśli chodzi o plany inwestycyjne?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Głównie jeśli chodzi o plany inwestycyjne, to jest to realizacja programu  trzy dwa czyli dobudowa klatek schodowych w Mogilnie i Strzelnie, remont bloku operacyjnego i korytarza na oddziale chirurgicznym, mamy przesunięty termin realizacji tych planów do września 2013 na dzień dzisiejszy szykuję się do ułożenia przetargu jeśli chodzi o klatkę schodową w Mogilnie, tam jest dokumentacja gotowa tylko pozostała kwestia ogłoszenia przetargu, dopinamy dokumentację klatki schodowej w Strzelnie, a jeśli chodzi o blok operacyjny, to troszeczkę nam się rozbija sprawa zapewnienia świadczenia usług jeśli chodzi o blok operacyjny, musi być rozwiązana kwestia w jaki sposób zastąpić obecną salę, biorąc pod uwagę, iż taki remont może potrwać ok. 3-4 miesiące. Wyłączenie bloku operacyjnego bez innej alternatywy jest pożegnaniem się z kontraktem i problemy z personelem medycznym  gdyż nie świadcząc usług nie otrzymają wynagrodzenia, Powoli ale dość widocznie zaczynają się ruchy w kierunku uruchomienia programu e-zdrowie, z tym iż niewiele w tej sprawie zależy od nas, to Urząd Marszałkowski ogłasza przetargi i zajmuje się wszystkimi zadaniami w tej sprawie. Czekamy również na uruchomienie środków na zakup sprzętu do fizjoterapii w Mogilnie. Przystąpiliśmy w zeszłym roku do programu gdzie przeszliśmy do kolejnego etapu. Z rzeczy drobnych, które w dalszym ciągu trwają, to sukcesywne remonty przychodni. Remo0nty te będą prowadzone również w wiejskich ośrodkach zdrowia.

Członek Komisji Przemysław Zowczak:  Czy widzi pani dyrektor zagrożenie jakiejś inwestycji, mam na myśli to co zostało wpisane w budżet powiatu na 2013 rok z obszaru służby zdrowia? I czy zostało tam wpisane wszystko to co nie zostało wykonane a są podpisane umowy?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak jak mówiłam największym zagrożeniem jest tutaj remont tej sali operacyjnej, ponieważ trzeba znaleźć alternatywę. Natomiast koncepcji rozbudowy szpitala nie rozważam.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Czy wszystkie decyzje wymagają zaświadczenia (…)

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeśli chodzi o Strzelno i o salę operacyjną to nie. Natomiast jeśli chodzi o rozbudowę tak z uwagi na to, że składając wniosek musieliśmy już uzyskać te wszystkie pozwolenia.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Co jeszcze z Markowicami? Jakiś remont jest przewidywany?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Remonty bieżące w tej chwili te które są konieczne ze względu na dostosowanie do wymogów ministra, natomiast żadnych dużych remontów tam na dzień dzisiejszy nie przewiduję. Jeśli chodzi o jakiekolwiek porozumienia z zarządem dróg, nawet nie bo to jest droga miejska ta Klonowa…

Członek Komisji Przemysław Zowczak:  Wiem, że tam zarząd dróg miał być zaangażowany w remont….

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak, tutaj cały czas jest to, z tym że na dzień dzisi8ejszy przy tej aurze zostało  tylko wyrównane i zostanie to tak, natomiast będzie tam pomoc ze strony zarządu żeby to troszeczkę wysypać, utwardzić, poprawić warunki.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Ja bym wrócił do tego ZOL-u, bo wysokość kontraktu jest ta sama a koszty nam niestety rosną, czyli w tym roku jeszcze więcej będziemy dokładać do tego….

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: To znaczy, powiem szczerze, że nie wiem czy będziemy dokładać więcej do ZOL-u, koszty które rosną to są koszty które rosną na wszystkich oddziałach równo, więc jeżeli mówimy o kosztach leków, sprzętu to te koszty rosną równo na wszystkich oddziałach, i ZOL nie jest oddziałem który będzie generował nam dużo większe koszty w porównaniu z innymi . Proporcjonalnie będzie to samo.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Czyli łapiąc za słowo panią dyrektor, to rozumiem że całokształt kosztów spowoduje że będziemy mieć narastający  dług?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Nie możemy tu mówić o narastającym długu, te ruchy które zostały wprowadzone w roku 2012 spowodowały zmniejszenie kosztów, jest to już widoczne, chociażby samo przeniesienie przychodni ze Strzelna z ulicy Św. Ducha na ulicę Powstania Wielkopolskiego w porównaniu z grudniem 2011, zużycie gazu gdzie w Mogilnie jest troszeczkę wyższe w Strzelnie było o 5 tys. metrów sześciennych mniejsze. Jest to już znaczne obniżenie kosztów. Są koszty drobne, mniejsze które spowodują obniżenie, zlikwidowanie poradni w Józefowie, zlikwidowanie przychodni w dwójce, przeniesienie jej do Mogilna to jest niwelowanie kosztów i w tym momencie naprawdę nie możemy mówić o wzrastającym  zaburzeniu, możemy natomiast mówić że rok 2013 powinien się zbilansować o ile ma wstępny plan finansowy, wygląda to mniej więcej tak że na dzień dzisiejszy planowana  sprzedaż na 2013 to 22.709.000zł, koszty są na poziomie 23.730.000zł wówczas strata jest w granicach 1.020.000zł przy amortyzacji na poziomie 1.024.000zł. Są to obliczenia oparte na roku 2012 z wliczeniem tych ruchów które już zostały zrobione to znaczy ze zmniejszeniem wydatków na zatrudnienie, na energię, na dzierżawę, na opał, na gaz.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Czyli w tym wypadku będzie nam się dług narastać?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Ogólny tak, natomiast jeśli chodzi o zamknięcie roku to powinien on się zbilansować. Mówimy o roku 2013.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: A jeśli chodzi o rok 2012?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Wstępnie rok 2012  prawdopodobnie zamknie się stratą w okolicach 1.600.000zł, do pokrycia będzie około  400.000zł.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Czy (…) w Strzelnie?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak przeprowadzane są w tej chwili rozmowy z paniami, które u nas pracują aby raz w miesiącu przynajmniej jedna z nich była w Strzelnie.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Kolejna sprawa o której ja już rozmawiałem z panią dyrektor  wcześniej to żeby starać się naprawdę jakoś rozwiązać  kwestię możliwości umawiania przez telefon,  rejestracji przez telefon wizyt u lekarza.

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Są to względy natury technicznej po stronie Telekomunikacji, pan Farynowski który u nas się zajmuje tym sprzętem cały czas usiłuje coś z tym zrobić, po prostu blokują się linie z uwagi na ilość połączeń i w tym momencie dochodzi do zawieszenia, niestety to nie jest po naszej stronie, nie mamy na to wpływu.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: To może zrobić coś takiego. żeby wziąć telefon komórkowy na najniższy abonament albo na kartę, nie chodzi o to żeby z tego telefonu dzwonić na zewnątrz ale żeby pacjenci mogli dzwonić na niego.

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Ale wtedy sytuacja będzie podobna, a poza tym nie mogę mieć pięciu różnych telefonów,  ponieważ jeszcze musi być pięć osób które będą te telefony odbierać , bo  tutaj kwestia nie rozbija się o aparat lecz o numer, myślimy również o kolejce do połączenia, ale wtedy większe koszty będą ponosić pacjenci ponieważ dodzwonią się i będą musieli oczekiwać na połączenie.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Tak czy inaczej problem jest, my tutaj nie zaproponujemy technicznego rozwiązania, bo nie o to chodzi natomiast uważamy zgodnie, że trzeba coś z tym zrobić

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Kolejną z propozycji jest wprowadzenie dwóch numerów telefonów rejestracji, jeden do poradni ogólnej a drugi do poradni specjalistycznej, i ta opcja również jest brana pod uwagę, z tym że znowu powstanie problem ponieważ ludzie będą musieli się do tego przyzwyczaić

Członek Komisji Witold Pochylski: W tej chwili jak to wygląda, jak chcę się zapisać do specjalisty to tego samego dnia mogę? Bo nie wiem jak to wygląda. I jeszcze mam pytanie odnośnie USG. Ilu  lekarzy je u nas wykonuje?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeśli jest skierowanie to takie badanie wykonuje jeden lekarz w Mogilnie i jeden lekarz w Strzelnie .

Członek Komisji Witold Pochylski: Czyli Dr Zawada tutaj, tak?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Tak.

Członek Komisji Witold Pochylski: A w Mogilnie oprócz Dr Zawady ktoś jeszcze wykonuje?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeśli chodzi o POZ na zlecenie to nie. Jest skierowanie do poradni, i poradnia diagnostyczna to wykonuje, a u nas wykonuje to Dr Zawada, a jeśli chodzi o Strzelno to wykonuje to Dr Błaszczyk

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Jak wygląda sprawa ewentualnego zwiększenia środków na rehabilitację?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Na dzień dzisiejszy zerowe szanse, jestem po świeżej rozmowie z panią Kaz to jest pani która jest naczelnikiem jeśli chodzi o rehabilitację i powiedziała mi że potrzeby są ale pieniędzy nie ma.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: A jak to wygląda w przeliczeniu na wielkość populacji?

p. o. Dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała: Jeśli chodzi o kształtowanie się rehabilitacji Mogilno a Strzelno , musiałabym zobaczyć jaki mają kontrakt wysoki w tej Prywatnej Przychodni w Strzelnie

Starosta Tomasz Barczak: Pani kurator 8 lutego o godzinie 11:00 będzie gościła  i gratulowała wyników w naszym liceum przy ulicy dworcowej

Członek Komisji Przemysław Zowczak: A co z referendum?

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Pytałem burmistrza, i powiedział że nic nie wie o żadnym referendum.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: No ale przecież przyjął oficjalnie , a poza tym referendum organizuje jego bardzo bliski rejon

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Ale ja nie mogę sobie domniemywać, pytałem człowieka przez telefon, powiedział że nic nie wie a jak coś będzie wiedział to nas powiadomi. Na tą chwilę żadnych informacji nie dostaliśmy.

Członek Komisji Przemysław Zowczak:  A jaka jest koncepcja …, jakie jest stanowisko zarządu pana starosty, czy coś się zmieniło? Co dalej z SP ZOZ? I jakie macie państwo podejście do spółki pracowniczej?

Starosta Tomasz Barczak: Podejście mamy takie, że jeżeli będą chcieli to proszę bardzo.

Członek Komisji Wiesław Gałązka: Pan Starosta na spotkaniu oraz podczas pewnej Rady Społecznej wyraźnie taką deklarację złożył, że zaproponował aby współpracownicy przemyśleli i tyle. Reakcja była taka że oni uznali iż są za biedni , nie są majętni na tyle aby brać się za tak poważną rzecz.

Członek Komisji Witold Pochylski: Pani Dyrektor rozmawialiśmy o oddziale rehabilitacyjno- leczniczym, czy to w ogóle w tym roku będzie można uruchomić? Jaka jest szansa na to?

p. o. dyrektor SP ZOZ Barbara Buzała:  Zasadniczą rzeczą jest tu pozyskanie lekarza rehabilitanta , a przede wszystkim „Zapotrzebowanie jest, pieniędzy nie ma”. Nie wiem czy są szanse na pozyskanie takiego oddziału.

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Z jednej strony dobrze jest spojrzeć na doświadczenia innych podmiotów ale zasadniczym  problemem u nas jest to iż jako radni nie otrzymaliśmy informacji o tym co zamierzamy, dlaczego, i nikt nie próbował przekonać nas do swoich racji, że to się opłaci, że to jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Podczas tej samej sesji były różne, bardzo sprzeczne ze sobą informacje.

Starosta Tomasz Barczak: (….)

Członek Komisji Przemysław Zowczak: Panie Starosto, ja sądzę, że zupełnie o czym innym rozmawiamy, realia są takie Panie Starosto, że jak spojrzymy na podstawę prawną która była wpisana do tamtej uchwały , i uwzględnimy przy ty cytuję: „Rada Powiatu wyraża wolę przekształcenia SP ZOZ ” to mówimy o tym, że wypełniliśmy warunek który umożliwia dalsze ciągnięcie procedury przez zarząd powiatu  natomiast tak jak mówi Pan Starosta to tamta uchwała miała…. Nie powiedziano nam nawet jakie są dalsze zamiary Zarządu Powiatu.

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka: Uchwały Oświatowe mają jeden cel, szkoły które tak naprawdę nie istnieją, istnieje tylko jedna szkoła Liceum Profilowane trzecia klasa, i chodzi o to aby zrobić to w trybie który jest przewidziany w Ustawie o Systemie Oświaty który jest bardzo trudny i w tym trybie nie udało nam się ze schroniskiem młodzieżowym, popełniliśmy tam jeden błąd a mianowicie nie upłynęło pół roku od momentu kiedy rada podjęła uchwałę i zgłoszenia tego do kuratorium, kurator musi wiedzieć pół roku przed planowanym zlikwidowaniem placówki. I to co my tutaj robimy to jest typowa kwitologia która prawdę mówiąc powinna być ustawowo załatwiana, że szkoły które przestają istnieć są jednocześnie zlikwidowane, a tak w Polsce wszystkie samorządy  podejmują uchwały o likwidacji czegoś co jest zlikwidowane. Chodzi o to aby to weszło na tą sesję. W sumie likwidujemy 5 placówek i trzeba podjąć te uchwały.

Członek Komisji  Witold Pochylski: Czy jakieś wzmocnienie zespołu nauczycielskiego?

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka: Z tym zespołem nauczycielskim to tak jest różnie, jest pewien problem jak  to z trzech organizmów robi się jeden. Czasami ludzie mają takie wyobrażenie, że jak pracowali w liceum to jest już jakby lepszy, nie zawsze jest to potwierdzone jakimiś wynikami  a jeszcze rzadziej potwierdzone tym, że uczniowie lgną do liceum bo chcą się uczyć matematyki od XXXX i myślę, że takie małe licea jak strzeleńskie powinny stać mistrzem, i tam się trochę zagubiliśmy z tymi mistrzami. Cel mamy określony, narzędzia są stworzone. W granicach 800.000zł ma być dla szkoły w Bielicach w ramach takiego programu uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim dla szkół rolniczych , tylko osiem szkół w województwie, tych o najlepszym potencjale. W budżecie ujęte jest parę groszy które potrzebne są na inwestycję w Bielicach ,na przygotowanie stajni. W budżecie oświaty nie są to jakieś zabójcze pieniądze a poza tym my już tam możemy powoli zapraszać gości.

Przewodniczący Komisji Krzysztof Mleczko: Warto może jeszcze jedno zdanie wspomnieć, że teraz się trochę inwestuje ale za chwilę to będzie trochę dochodowe z tego względu, że ta stajnia będzie przepuszczać konie, które tam będą szkolone ponieważ młody instruktor jest fachowcem z wyższej półki, ma wszelkie uprawnienia i szkoła wystąpiła z ofertą do Polskiego związku Hodowców  Koni i ofert zastałą zaakceptowana pod kontem przeprowadzenia zakładu treningowego, to jest w tej chwili wymóg wśród hodowli, każda klacz która zostanie użyta do dalszej hodowli musi przejść  (…).

Członek Komisji Witold Pochylski: Żeby tak nie pomyśleć, że zarząd myśli tylko o jednym kierunku tam z tymi końmi

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka: To jest taka pewna polityka przy tej szkole, ona jest założona i realizujemy, ale wczoraj już odebraliśmy tą cyfrową tokarkę, została już uruchomiona, w poniedziałek odbędzie się takie uroczyste włączenie tego guziczka. Następną rzeczą o której chciałbym tutaj powiedzieć  jest to informacja która zostanie poruszona na sesji na temat średnich jakie w ubiegłym roku osiągali nauczyciele, mamy pierwszą oznakę, że mało pracy u nas ponieważ stażyści nie osiągnęli tej średniej i musimy ją im wyrównać  co prawda jest to 14.000zł na cały powiat, to nie jest problem finansowy lecz pierwsza oznaka, że musimy być czujni. Jakby popatrzeć na poszczególne grupy nauczycieli to stażyści zarobili średnio 2.533zł na etat, kontraktowi  3.569zł, mianowani 4.511zł, dyplomowani 5.432zł. To co ja obserwuję na użytek zarządu, przeprowadzam analizę tego co się dzieje z zarobkami w poszczególnych grupach, nie jest to ustawowa analiza lecz pomaga. My widzimy co się dzieje, na rynku pracy w Powiecie Mogileńskim zarobić  5.432zł, to proszę mi pokazać firmę…

Członek Komisji Witold Pochylski: To jest dobra kierownicza pensja.

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka:  Także proszę zwrócić uwagę na to, że nauczyciele szkół prowadzonych przez Powiat  Mogileński nie odzywają się na temat jakiejkolwiek krzywdy. Aczkolwiek trzeba mieć również świadomość taką żeby za tymi pieniędzmi egzekwować jakość, karta nauczyciela niestety w tym zakresie jest ułomna. Minister zapowiada, że w lutym pokarze zmiany, ale te zmiany nic nie dają. To czy ktoś zmusi nauczyciela aby nie miał ośmiu tygodni urlopu lecz sześć czy siedem, to nie jest problem w szkole i urlopy zdrowotne gdyby rozstrzygnęli, że nie lekarz pierwszego kontaktu lecz lekarz medycyny pracy wypisuje zwolnienie. A tak poza tym w tej karcie nauczyciela nic się więcej  takiego nie dzieje. W naszych szkołach mamy ok. 410 osób, i na to potrzebne są niemałe pieniądze.

Członek Komisji Witold Pochylski:  Cały czas Starosta, Zarząd są inicjatorami rozmowy, ze strony Burmistrza Strzelna czy Burmistrza Mogilna jest opór ale chyba słabnący.

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka:  Tak samo jeśli chodzi o dyskusję na terenie gminy Mogilno, na temat Gimnazjum w Bielicach, że jest już niepotrzebne bo w Mogilnie by się wszyscy zmieścili, tylko teraz pytanie czy warto to to burzyć jeżeli dydaktyka jest robiona porządnie, w Mogilnie poza problemami wychowawczymi których jest więcej niż w Bielicach to dydaktyka w Mogilnie też jest, jak widać po wynikach konkursów i wynikach egzaminów wewnętrznych, ale wychowawczo w Bielicach jest troszeczkę inaczej. A myślenie o tym żeby wspólnie żenić Gimnazjum i Szkołę Średnią … Łatwiej jest zarządzać tym kiedy mamy jeden organ prowadzący ale gdyby trzeba było to można się mozolić z jakimiś innymi próbami mniej formalnymi w połączeniu jak proponowaliśmy w zeszłym roku. 10 miejsc pracy w tym ośrodku socjoterapii byłoby, ale okazja minęła i moim zdaniem niepotrzebnie burmistrz z gimnazjum tak jakby poddali się za szybko, proces dydaktyczny nie był by zaburzony, co widać po naszych szkołach a budynek dzisiaj byłby pełen. Mielibyśmy 30 dzieciaków, można byłoby budować wokół tego ośrodka funkcjonowanie na rynku, to była okazja chwili i to przepadło.

Członek Komisji Witold Pochylski: A co z budynkiem szkoły we Włostowie?

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka:  W tej chwili jest na poziomie minimum ale jest puste, w czwartek jest kolejna próba gdzie przyjeżdżają oglądać ten budynek  i szukanie pomysłu na zagospodarowanie. A co robi jeszcze Wójt i Rada Gminy to mi nie wiadomo. Najważniejsze jest znalezienie gospodarza i  to aby ktoś zechciał wykorzystać naszych ludzi do pracy tam.  

Członek Komisji Witold Pochylski: Czy Wójt informował  o tym iż podpisał umowę na prowadzenie Szkoły Dla Dorosłych?

Naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu Andrzej Konieczka:  Są umówieni, ulotki idą ale to jest ZSZ kształcenie dla dorosłych, piątek, sobota, niedziela co nie załatwia problemu dla tego budynku. Poniżej dwudziestu osób oni i tak nie zastartują, sens miałoby gdyby było tam około 100 osób, i przyznać należy  iż kształcenie dla dorosłych w tamtym regionie mając na uwadze Kruszwicę, Inowrocław, Strzelno gdzie tych szkół dla dorosłych jest mnóstwo, graniczy troszeczkę z cudem. To by mogło być gdyby  tam działo się coś innego, na tym czwartkowym spotkaniu poruszony zostanie również inny temat nie tylko szkoły. Moim zdaniem gdyby udało się namówić Burmistrza Strzelna, rade Strzeleńską i Radę Jeziora Wielkie na wspólne prowadzenie przedszkola dla niepełnosprawnych i mając na uwadze zaplecze Inowrocławia i Kruszwicy to ma sens. Finansowy i sens tej potrzeby zamiast tego co Strzelno próbuje robić w Przyjezierzu.  W Przyjezierzu  budynek można wykorzystać  pod względem turystycznym w przeciwieństwie do Włostowskiego, natomiast ośrodek szkolno- rehabilitacyjny w Przyjezierzu graniczy z cudem i dużymi pieniędzmi, a we Włostowie jest to gotowe. A na przedszkola w tej chwili są pieniądze. 

 

                                                                 Przewodniczący  Komisji 

                                                                     Krzysztof  Mleczko

 

 

 

 

 

 

 

Metadane

Źródło informacji:Małgorzata Wilk
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Małgorzata Wilk
Data wprowadzenia:2013-08-27 15:06:36
Opublikował:Małgorzata Wilk
Data publikacji:2013-08-27 15:08:09
Ostatnia zmiana:2013-08-27 15:08:16
Ilość wyświetleń:446
Starostwo Powiatowe w Mogilnie
ul. Narutowicza 1, 88-300 Mogilno

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij